שבוע בריאות קישורים לאתרים
 

לקסיקון לנושא השואה - מילון מונחים למסע פולין

לקטה וערכה: מזל מלכא

 


אֻומְשְלַאגְפְלָץ Umschlagplats - "ככר ההטענה" (תרגום מגרמנית). מקום ריכוז היהודים בכיכר תחנת רכבות המשא בוורשה. משנת 1942 ואילך שלחו ממנה את היהודים בקרונות הבקר למחנה ההשמדה.

איינזאצגרופן Einsatzgruppen - עוצבות מבצע. חטיבות של אנשי משטרת הביטחון וה S.D המאורגנות כגוף צבאי משטרתי. יחידות אלו היו פעילות כבר בזמן הפלישה לפולין ב- 1939, והצטרפו לכוחות הצבאיים הגרמנים עם הפלישה לברה"מ ב- 1941. הן ביצעו את הטבח ההמוני ביהודים בבורות ההריגה בשעת הפעולות המלחמתיות בין יוני לאוקטובר 1941, ולאחר ייצוב החזית בינואר 1942. בפעולות ההרג שותפו גם משתפי פעולה לטביים, ליטאיים, אוקראינים ואחרים. עוצבות המבצע היו עצמאיות במילוי תפקידיהן, אך נהנו מסיוע פעיל של הצבא. הן פעלו על פי הסכם מיוחד בין מטה הוורמאכט לבין היידריך.

אֶיָ"ל (ZOB-Zydowska Organizacja Bojowa) "ארגון יהודי לוחם" - המחתרת היהודית החמושה שהוקמה בוורשה ב- 28/7/42. ארגון בשם דומה היה גם בקרקוב. בעת הגירוש קרא האי"ל ליהודי הגטו להתגונן ולהתנגד לגירוש, אך קריאותיהם לא זכו באימון הציבור שהיה שרוי במאבק להישרדות. האי"ל עמד בראש מרד גטו ורשה.

אס אֶס ( SS ראשי תיבות) - "יחידת משמר" - יחידת שומרי ראשו של היטלר שעם הזמן הפכה ליחידת המשמר העילית של הרייך השלישי והייתה מכשיר טרור עיקרי של היטלר כדי להפוך את גרמניה לטהורה מבחינת הגזע. על האס אס הוטל תפקיד מרכזי במחנות.

אָקְצְיָה פעולה לריכוז היהודים, ברוב המקרים בגטאות, כדי לשלוח אותם להשמדה.

גֶטוֹ Ghetto - רובע יהודי סגור שהפריד ובודד את היהודים משאר חלקי העיר והאוכלוסייה. הגטו היה שלב מעבר בתהליך "הפתרון הסופי", משם הועברו היהודים למחנות ההשמדה.

הגזענות ה"ארית" - השקפת עולם המדרגת את בני האדם לגזעים "עליונים" ו"נחותים". הגזע ה"ארי" הוא העליון, בני גזע זה הם נושאי תרבות המערב ומושיעי העולם והאחרים, בעיקר היהודים הם "הנחותים", הם ניגודם המוחלט של ה"ארים", לא ראויים, תת-אדם.

גנרלגוברנמן - General gouvernement - לאחר כיבוש מערב פולין על-ידי הגרמנים בספטמבר 1939, חולק השטח הכבוש לאזורים שסופחו ישירות לתחומי הרייך הגרמני הגדול, ולאזור השלטון הכללי, גנרל גוברנמאן, שהיה נתון למרות שלטון הכיבוש הגרמני בראשות הגנרל פרנק. הגנרל החזיק בידיו את הפיקוח על הצבא, רשת הרכבות, מנגנון הס"ס והמשטרה.

גֶסְטָפּוֹ - Gestapo - המשטרה החשאית בגרמניה הנאצית. שימשה כמכשיר דיכוי והטלת אימה בידי הנאצים.

דָכֵאו Dachau - מחנה ריכוז בקרבת העיר מינכן. מהראשונים שהקימו הנאצים. הוא הוקם עבור "מעצר מונע" של מתנגדים פוליטיים של המשטר הנאצי. בדכאו לא התנהלה השמדה המונית בגזים. המחנה שוחרר ב- 29/4/45 על ידי צבא ארה"ב.

הסכם ריבנטרופ-מולוטוב הוא הסכם שנחתם בין שר החוץ הגרמני, יואכים פון ריבנטרופ לשר החוץ הסובייטי, ויאצ'סלב מולוטוב, ערב מלחמת העולם השנייה, ב-23 באוגוסט 1939, לתקופה של עשר שנים. ההסכם היה הסכם אי התקפה בין ברית המועצות לגרמניה, ובחלקו הסמוי קבע את חלוקתה של פולין בין שתי המדינות.

הַפִתְרוֹן הַסוֹפִי של שאלת היהודים באירופה (בגרמנית: "Endlsung der Judenfrage") - השם שנתנו הנאצים לפעולותיהם להשמדת בני העם היהודי במהלך השואה. התכנית המקיפה של הנאצים לפתרון "בעיית היהודים" על ידי השמדת כל יהודי אירופה. השלבים בתהליך: אפליה חוקתית, הגירה מרצון, גרוש, בידוד בגטאות, רצח המונים שיטתי בשטחי הכיבוש הסובייטי והשלב האחרון-שילוח למחנות ההשמדה.

וורמאכט Wehrmacht - צבאה של גרמניה הנאצית. יחידות מתוכו נטלו חלק בפגיעות האלימות ביהודים שהתרחשו בשלב המלחמתי של האירועים, עוד טרם ארגונו של ה"סדר החדש" על ידי המשטר הנאצי באירופה, שהבדיל בין עם האדונים לעמים המשועבדים.

ועידת ואנזה הייתה התכנסות נציגים מכל משרדי הממשל הנאצי, שהתקיימה ב-20 בינואר 1942 ב"ווילה ואנזה" שברחוב Am Grossen Wannsee בפרבר ואנזה שבברלין. בוועידת ואנזה התקבלה ההחלטה על צורת יישום הפתרון הסופי - התוכנית להשמדת יהודי אירופה.

זונדרקומנדו Sonderkommando - "יחידה מיוחדת"- זה השם שניתן לקבוצות העבודה של אסירים יהודים במחנות ההשמדה שעסקו בהעברת גופות הנרצחים למשרפות או לקברי ההמונים. מכיוון שהם היו עדים להשמדה, הגרמנים חיסלו אותם לאחר זמן מה וכמעט אין מתוכם ניצולים.

חָסִידֵי אומוֹת הָעוֹלָם - יחידים מן האומות שהיו תחת הכיבוש הנאצי שעזרו והצילו יהודים תוך סיכון עצמי וללא תמורה.

טְלאָי צהוֹב - היה מעין אות קלון שיהודים היו חייבים לשאת על בגדיהם בפקודת הנאצים, כחלק מחקיקה אנטי יהודית והשפלה אנטישמית. לרוב היה זה מגן דוד צהוב ועליו המילה "יהודי" בשפה המקומית. אות זה ענדו היהודים על החזה והגב או על סרט שרוול.


טראנספורט - משלוח, כינוי לגירוש יהודים למחנות השמדה. מכסת המגורשים השבועית או התקופתית נקבעה לבצוע על ידי מנגנון הגירוש הנאצי לפי לוח זמנים מדוקדק, והוגדרו הכוחות המשטרתיים והאזרחיים האחראים לביצוע.

יודנראט Judenrat (בגרמנית: Judenrat, ברבים: Judenrte; "מועצת היהודים"), שכונו בגטאות אחדים אלטסטנראט (בגרמנית: ltestenrat; "מועצת הזקנים"), היו מוסדות שלטון יהודיים שהיו ממונים על תיווך בין השלטון הנאצי והקהילה היהודית, ואשר קמו בפקודת הגרמנים בקהילות יהודיות בשטחי הכיבוש באירופה בתקופת השואה.
עם ביטולם של המוסדות העצמאיים של הקהילות היהודיות באזורי הכיבוש והארצות הגרורות, החיל השלטון הגרמני על אזורים וארצות אלו את עיקרון על פיו ממונה הנהגה יחידה לקהילה היהודית. הנהגה זו חייבת בביצוע הוראות השלטון ונתונה לפיקוח משטרתי. בגטאות בפולין היו אלה מוסדות מקומיים. בארצות הגרורות ואזורי הכיבוש במערב היו אלה ארגונים כלל ארציים הנתונים לפיקוח גרמני ומקומי. בו בזמן, לקחו על עצמן המועצות היהודיות הממונות את הטיפול בענייני הסעד הכלכלה והחינוך של הקהילה היהודית.

לוח האבדות לפי אומדן "יד ושם" -
פולין - 2,800,000; גרמניה - 110,000; אוסטריה - 45,000; ברה"מ - 1,500,000; הולנד - 105,000; בלגיה - 40,000; רומניה - 405,000; צרפת - 90,000; איטליה - 15,000; צ'כוסלובקיה - 210,000; לאטביה - 80,000; בולגריה - 7,000; הונגריה - 200,000; יוון - 60,000; ארצות אחרות - 5,000; ליטא - 110,000; יוגוסלביה - 55,000.

מוזֶלְמָן Muselmann - כנוי לאסיר במחנות הריכוז שהגיע למצב של תשישות מרעב, השלמה עם הגורל ואבדן הרצון למאבק להישרדות. אדם שהגיע למצב של מוזלמן נראה כשלד ולא החזיק מעמד זמן רב.

מַחֳנוֹת - כנוי כולל למחנות מעבר, מחנות עבודה ומחנות ריכוז והשמדה. המחנות היו מרכיב מרכזי במבנה משטר הדיכוי שהנהיגו הנאצים וכללו עונשים גופניים חמורים כלפי האסירים.

מחנה ריכוז (בגרמנית: Konzentrationslager, "קונצנטרציונסלאגר"; בר"ת: KZ, מבוטא "קָה-צֶט") הוא מתקן כליאה רחב ידיים, שנועד לאסירים פוליטיים, קבוצות אתניות או קבוצות דתיות, הנכלאים ללא כל הליך משפטי. המשטר הנאצי הפעיל מחנות ריכוז ממספר סוגים: מחנות מעבר, מחנות מעצר, מחנות עבודה ומחנות השמדה. לעתים משמש מחנה הריכוז גם לעבודות כפייה (מחנה עבודה), ובמקרים קיצוניים - להשמדה של האסירים (מחנה השמדה).

מַחֳנוֹת השמדה (בגרמנית: Vernichtungslager) הוא מתקן שהוקם על ידי גרמניה הנאצית במהלך מלחמת העולם השנייה כדי להשמיד בעיקר יהודים וגם מיעוטים נוספים (כמו הצוענים) על פי החלטת הממשל הנאצי. השמדת היהודים, השואה, כונתה בפי הגרמנים "הפתרון הסופי" (Endlsung). מחנה ההשמדה היה שלב מתקדם בהתפתחותה של מכונת ההשמדה הנאצית; מחנות שהוקמו בשטחי פולין הכבושה בידי הנאצים ושבהם הושמדו המוני יהודים (ולעיתים בני עמים נוספים), במסגרת הפתרון הסופי. מחנות השמדה הוקמו ונועדו למטרה אחת בלבד רצח כללי של בני העם היהודי, בלי הבדל גיל ומין. המיוחד במחנות ההשמדה היה, שפרט ליוצאים מן הכלל, כול מי שהובא לשם, ובכלל זה בעלי כושר עבודה, נרצחו בלי כול שהיות וסלקציות. לפיכך מכנים לעיתים את המחנות ההם בתי-חרושת למוות. מחנות ההשמדה הגדולים היו: אושוויץ בירקנאו, מיידנק, טרבלינקה, סוביבור, בלזץ וחלמנו.

מִשְטָרָה יִהודֵית - שמה הרשמי: שרות הסדר. המשטרה הוקמה בפקודת הגרמנים בגטאות ושימשה כזרוע המבצעת של היודנרט במילוי פקודות הגרמנים. תפקידיה: אסוף תשלומי כופר נפש, אסוף חפצים ודברי ערך והחרמתם, גביית מסים, שמירה על הצד הפנימי של חומות הגטו, לווי קבוצות לעבודה ובשלב מאוחר יותר גם חטיפות וריכוז יהודים לגרוש.

סֶלֶקְצְיָה - מיון יהודים שהגיעו למחנה ריכוז. היו כאלה שנשלחו לעבודה והיו כאלה שנשלחו למוות. המונח משמש גם למיון יהודים בגטאות לפני הגירוש למחנות ההשמדה. המושג מתקשר לדמותו של ד"ר מנגלה באושוויץ, שבעת המיון באושוויץ היה לעיתים משתתף בסלקציה ובוחר בעצמו את האנשים ששמשו אותו במחקריו.

צעדת המוות - "צַעֲדָת הַמַוֶות" - הצעדת אסירי המחנות בעת נסיגת הגרמנים לקראת סוף המלחמה. האסירים הוצעדו בשיירות במשמר כבד, למרחקים גדולים, בתנאים קשים, תוך כדי התעללות והריגה המונית בידי השומרים המלווים. המטרה של צעדות אלו הייתה טשטוש עקבות המחנות והבאת השורדים לעבודה בגרמניה.

צִיקְלוֹן B Zykion B - גז ציאניד רעיל שבמקור השתמשו בו להדברת חרקים. הנאצים השתמשו בו לרציחת היהודים בתאי הגזים. הגז הגיע למחנות בקופסאות פח אטומות בצורה גבישית. במגע עם האוויר נהפכים הגבישים לגז קטלני, שבתוך דקות ספורות, ממית אדם בחנק.

קאפו (בלעז: Kapo) מקור המילה מלטינית ופירושה העומד בראש. זהו כינוי שניתן לבעל תפקיד או ראש יחידת עבודה מבין האסירים במחנות והוא מונה על ידי פיקוד האס-אס הגרמני. הכינוי הגיע ככל הנראה מהמילה האיטלקית Capo, שפירושה ראש (או העומד בראש), או מראשי התיבות של המילה הגרמנית "Kameradenpolizei", שפרושה משטרת עמיתים, וכוון לראשי יחידות העבודה במחנות. את הקאפואים מינו אנשי האס אס כדי לדאוג שהאסירים ימלאו את פקודותיהם. הם היו אחראים על ביצוע העבודות ועל המשמעת, הסדר והניקיון בקרב האסירים, לעתים תוך כדי השפלה ופגיעה בהם, כחלק ממשטר האימה שהטילו הנאצים במחנות. תפקיד הקאפו היה להוליך את האסירים למקום העבודה, להשגיח שלא יתרשלו בעבודתם והיה גם אחראי למילוי מכסות העבודה. הקאפו מילא עבור הנאצים את תפקיד המשמעת, ההשפלה והפגיעות הגופניות.

קְרֶמָטוֹריום (משרפה) - כבשן שהנאצים השתמשו לשרפת גופות האסירים המתים במחנות הריכוז וההשמדה. משרפות שכאלו נמצאו גם במחנות עבודה (כגון דכאו, ברגן-בלזן, בוכנוואלד ועוד) וכן בגטו טרזין.
לאחר תליית אייכמן בישראל בשנת 1961, העיד התובע הראשי האוזנר כי רק כאשר ראה איזו כמות אפר קטנה יוצאת מגופה אחת, הבין את משמעות ההר של האפר במיידאנק.אירועים מרכזיים בשואת יהודי פולין
1933
30 בינואר - היטלר מתמנה לקַנצלֶר (ראש הממשלה) גרמניה.
1 באפריל - מוטל חרם על עסקים יהודיים.

1935
15 בספטמבר - נחקקים "חוקי נירֶנבֶּרג" המגבילים את אזרחותם של היהודים בגרמניה, את נישואיהם וקיום יחסי מין בינם לבין אזרחים "אָריים".

1938
13 במרס - "האַנשלוּס" (בגרמנית: איחוד/ סיפוח): סיפוח אוסטריה לרַייך הגרמני.
29 בספטמבר - הסכם מינכן נחתם. חבל הסוּדֶטים סופח לגרמניה.
28 באוקטובר - בין 15,000 ל-17,000 יהודים-פולנים ללא אזרחות מגורשים מגרמניה לפולין.
7 בנובמבר - הרשל גרינשפָּן, יהודי-פולני המתגורר בצרפת, מתנקש בארנסט פוֹן ראט, מזכיר שגרירות גרמניה בפריז. הרצח נעשה במחאה על הגליית הוריו לפולין.
10-9 בנובמבר - בתגובה לרצח פון ראט מתבצע בכל שטח הרייך הגרמני פוגרום ענק, שזכה לכינוי "ליל הבדולח". במהלכו מועלים באש מאות בתי כנסת, נרצחים עשרות יהודים ומנופצים חלונות ראווה בחנויות שבעליהן יהודים.

1939
15 במרס - הצבא הגרמני נכנס לצ'כוסלובקיה ומייסד את "הפּרוֹטֶקטוֹרָט של בּוֹהֶמיָה ומוֹרַביָה".
23 באוגוסט - נחתם הסכם שעניינו אי-תקיפה וחלוקת שטחים בין גרמניה וברית המועצות - הסכם ריבֶנטרוֹפּ-מוֹלוֹטוֹב.
1 בספטמבר - גרמניה פולשת לפולין. מלחמת העולם השנייה פורצת.
17 בספטמבר - חלקים ממזרח פולין מסופחים על ידי ברית המועצות.
28 בספטמבר - פולין מחולקת על ידי גרמניה וברית המועצות. הגרמנים כובשים את ורשה.
8 באוקטובר - הנאצים מייסדים את הגטו הראשון בפיוטרקוב, פולין.

1940
27 באפריל - מפקד האס.אס היינריך הימלֶר פוקד להקים את מחנה הריכוז אושוויץ. ביוני יתחילו להגיע האסירים הראשונים, רובם פולנים נוצרים.
30 באפריל - גטו לוֹדז' בפולין המסופחת נסגר. גם גטאות אחרים מוקמים בשנה זו והיהודים נכלאים בתוכם מבלי לדעת שזהו רק שלב ביניים בתוכנית הגרמנית.
מאי - ד"ר עמנואל רינגלבלום מייסד את מפעל "עונג שבת", ארכיון סודי שיתעד את החיים בגטו ורשה.
10 במאי - המלחמה בחזית המערבית מתחילה עם פלישת הגרמנים להולנד, לבלגיה ולצרפת. גרמניה תשלים את כיבוש יבשת אירופה בסוף יוני בשנה זו.

1941
22 ביוני - גרמניה תוקפת את ברית המועצות.
23 ביוני - יחידות אַיינזַצגְרוּפֶּן מתחילות בטבח יהודים, צוענים ומנהיגי המפלגה הקומוניסטית בברית המועצות. מיליון וחצי יהודים ירצחו על ידי יחידות אלה בבורות הירי, בשנה הקרובה.
7 בדצמבר - היפנים תוקפים את פֶּרל הַרבּוּר, בסיס חיל הים האמריקני.
8 בדצמבר - מחנה ההשמדה חֶלמנוֹ בפולין מתחיל לפעול.
11 בדצמבר - גרמניה מכריזה מלחמה על ארה"ב.

1942
1 בינואר - הוקם פ.פ.או. - ארגון המחתרת המאוחד בגטו וילנה. אבא קוֹבּנֶר עורך וקורא את המסמך המכונן.
20 בינואר - מנהיגים נאציים נפגשים במחוז וַנזֶה בברלין ומסכמים את סדרי הפתרון הסופי: ההשמדה המונית של כל יהודי אירופה.
1 במרס - מחנה ההשמדה סוֹבּיבּוֹר מתחיל לפעול.
17 במרס - מחנה ההשמדה בלזק מתחיל לפעול.
1 במאי - תנועת ההתנגדות מארגנת שביתה מוצלחת בת יום של פועלי גטו בּיאָליסטוֹק.
1 ביוני - מחנה ההשמדה טְרֶבּלינקה מתחיל לפעול.
14 ביוני - הנערה ההולנדית בת ה-13, אנה פרנק, מתחילה בכתיבת יומן אישי מספר ימים לפני כניסת המשפחה למקום המסתור.
22 ביולי - תושבי גטו ניסוויז' במזרח פולין מתנגדים לגירוש בעזרת סכינים, גרזִנים, אלות ונשק חם. כמה יהודים מצליחים לברוח ליערות ולהצטרף לפרטיזנים.
3-2 בספטמבר - תושבי לָאחוָוה בבֶּלָרוּס מתנגדים לניסיון הגרמנים לטבוח בהם. 700 יהודים נהרגים וכמה עשרות מצליחים לברוח ליערות ולהצטרף לפרטיזנים.
11-10 בספטמבר - מאיר ברלינר, אסיר יהודי בטרבלינקה, הורג קצין אס.אס. בתגובה שומרים אוקראיניים רוצחים מספר רב של יהודים.
23 בספטמבר - בעקבות הפקודה הגרמנית להתחיל בגירוש, יהודֵי גטו טוצ'ין במערב אוקראינה מציתים את בתיהם. אלפיים מצליחים להימלט ליערות.

1943

18 בינואר - יחידות של אי"ל (מחתרת "הארגון היהודי הלוחם") נלחמות בחיילים גרמנים, המנסים לגרש מגטו ורשה יהודים שאינם עובדים בבתי החרושת.
2 בפברואר - כוחות גרמניים נכנעים בסטָלינגרַד לצבא האדום- נקודת מפנה במלחמה.
19 באפריל - פורץ מרד גטו ורשה.
2 באוגוסט - מתחיל מרד מזוין במחנה ההשמדה טרבלינקה.
16 באוגוסט - בגטו ביאליסטוק מבצעים הגרמנים הכנות לגירוש למחנות ההשמדה ומתחילה לחימה. הלוחמים מחזיקים מעמד מול הטנקים והארטילריה הגרמנית עד ה-28 באוגוסט. כמה קבוצות מצליחות להימלט ליערות מסביב. 40,000 היהודים שיישארו יגורשו.
1 בספטמבר - מתחיל פינוי גטו וילנה, ובעקבותיו מתרחשת התקוממות מזוינת. מספר לוחמים מועט מנהל מאבק במשך כמה ימים, האחרים בורחים ליערות ומצטרפים לפרטיזנים.
14 באוקטובר - התקוממות מזוינת מתחילה במחנה ההשמדה סוביבור.
22 בדצמבר - המחתרת היהודית בקרקוב מבצעת תקיפה נגד קצינים גרמניים בבית קפה.


1944
7 מרס - עמנואל רינגלבלום ומשפחתו מוצאים להורג על ידי הגרמנים. לאחר המלחמה יתגלו הארכיונים של "עונג שבת".
6 ביוני - בעלות הברית פולשות לנוֹרמַנדי בצרפת.
1 באוגוסט - התקוממות הפולנים בוַורשה מתחילה. המחתרת הפולנית, בסיוע פרטיזנים יהודים, כובשת חלקים חשובים בעיר. הלחימה תימשך עד כניעת הכוחות הפולנים ב-2 באוקטובר. עשרות אלפי לוחמים ואזרחים פולנים נהרגים בהתקוממות.
1 בספטמבר - המרידה הסלובקית מתחילה. יחידות פרטיזנים יילחמו עד ה-27 באוקטובר, כאשר השורדים בורחים להרים.
7-6 באוקטובר - אסירים מפוצצים את קרֶמָטוֹריוּם מספר 4 באושוויץ-בּירקֶנאו.

1945
27 בינואר - שחרור אושוויץ על ידי הצבא האדום. 6,500 אסירים בלבד שרדו.
7 במאי - הנאצים נכנעים לבעלות הברית. במהלך 6 שנות מלחמת העולם השנייה הצליחו לרצוח כ 6 מליון יהודים.